کاخ سفید در ابتدا «قصر ریاست جمهوری» یا عمارت ریاست جمهوری نامیده می‌شد. 

چرا کاخ سفید ، سفید است؟

کاخ سفید ، از روز نخست سفید نبوده یا همیشه کاخ سفید نامیده نمی شده است. اما همیشه اقامتگاه رسمی رئیس جمهور آمریکا بوده است.

این کاخ ، کهن ترین ساختمان متعلق به حکومت فدرال امریکاست که سنگ بنایش در روز 13 اکتبر 1792 گذاشته شد.

طراح این کاخ را یک معمار ایرلندی تبار به نام جمیز هوبان بود که در مسابقه معماری برای گزینش طرح خانه رئیس جمهور برنده شد.

کاخ سفید در آغاز خانه رئیس جمهوَر ، بنای رئیس جمهور وحتی قصر رئیس جمهور نامیده میشد .

پس چطور شد که کاخ سفید نام گرفت؟

این کاخ ، در اصل از سنگ سیاه متمایل به خاکستری ساخته شده بود و در جریان جنگ سال 1812 میلادی، سربازان برتیانیا به واشنگتن یورش آوردند و این کاخ را در روز 24 اوریک 1814 به آتش کشیدند . از انهمه فقط دیوار های کاخ برجای ماند.

با نظارت جمیز هوبان، کاخ نوسازی شد و تمام کارهایش در سال 1817 میلادی به پایان رسید.

برای آنکه سیاهیهای ناشی از آتش سوزی پوشانده شود، کاخ را سفید کردند از آن روز به بعد این بنا را کاخ سفید نامیده اند ولی فقط در سال 1902 میلادی بود که تئودور روزولت ، آن را نام رسمی کاخ رئیس جمهور قرار داد.

. نکته جالب توجه اینجاست که بسیاری از اتاقهای کاخ سفید را با نام رنگشان می شناسند اتاق ابی ، که بیضی شکل است اتاق پذیرایی رئیس جمهور و خانواده است اتاق سرخ با اشیائی از دوران امپراتوری آراسته شده است اتاق سبز با اشیایی از دوران ریاست جمهوری جان آدامز و تامس جفرسون تزئین شده است یک مهمانخانه گل سرخ در طبقه بالا وجود دارد که رئیس جمهور و خانواده اش در آن زندگی می کنند.